Komunikat w sprawie Koronawirusa

Komunikat w sprawie Koronawirusa

Zawieszamy do odwołania treningi wszystkich grup wiekowych w naszym klubie! Od poniedziałku, na okres dwóch tygodni, zamknięta będzie również szkoła nr 205 w Warszawie. O wszelkich kolejnych krokach podjętych w związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem będziemy informować na stronie, bądź na naszym profilu na facebook'u.

Odwołane zostały również wszystkie zgrupowania i konsultacje organizowane bądź współorganizowane przez Polski Związek Baseballu i Softballu. Komunikat w tej sprawie dotarł do nas 10. marca. Oto jego treść:

KOMUNIKAT nr 68/2020 z dnia 10 marca 2020 roku

Drodzy sportowcy, trenerzy i działacze klubów sportowych, 
Jak zapewne wiecie, wczoraj polski premier ogłosił, że odwołuje wszystkie imprezy masowe, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dzisiaj Minister Sportu zalecił odwołanie wszystkich wydarzeń sportowych, nie tylko masowych, do końca marca. Zarząd PZBaII postanowił potraktować to zalecenie jako wymóg. Ze skutkiem natychmiastowym wszystkie sponsorowane przez PZBaII zgrupowania, konsultacje, turnieje i mecze są zawieszone. Podejmujemy tę decyzję przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie naszych sportowców. Nie chcemy, aby ktokolwiek niepotrzebnie był narażony na dodatkowe ryzyko.

Od tej chwili ta decyzja obowiązuje tylko do końca marca. Będziemy monitorować sytuację i codziennie komunikować się z Ministerstwem Sportu. W poniedziałek 16 marca, a następnie co kilka dni, będziemy wysyłać do naszej społeczności komunikat uzupełniający. Od tej chwili decyzja ta dotyczy tylko trzech konsultacji i obozów drużyn narodowych, które są planowane w tym miesiącu. Wszyscy powinniśmy jednak być przygotowani na ewentualność przedłużenia zawieszenia do kwietnia lub dłużej. Niestety jest możliwe, że przynajmniej niektóre z Mistrzostw Europy i / lub Pucharów zostaną przełożone lub odwołane. Na przykład Mistrzostwa Europy w softballu kobiet mające odbyć się we Włoszech. ESF nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, ale biorąc pod uwagę ogólną kwarantannę we Włoszech, nie zdziwiłby nas komunikat o przesunięciu. CEB również poinformował, że czekają, aby zobaczyć, co się stanie, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Ale, jak widzimy, bardzo prawdopodobne jest, że w tym roku znacząco wpłynie to na nasz harmonogram lig oraz wydarzeń sportowych.

Chociaż oczekujemy zmian, nie możemy obecnie przewidzieć, w jaki sposób ta zmiana zostanie zamanifestowana. Rozważamy kilka opcji, w tym skrócenie sezonów ligowych, cofnięcie wydarzeń i / lub wykorzystanie miesięcy letnich. Decyzje będziemy opierać na zaleceniach rządu i rozprzestrzenianiu się choroby w Polsce i za granicą. Wszystkie rozwiązania są obecnie w grze. Będziemy jednak ciężko pracować, aby często komunikować się ze społecznością, gdy będziemy rozważać najlepsze rozwiązania. Kiedy nadejdzie czas na zmianę harmonogramów, naszymi priorytetami będą nadal na pierwszym miejscu drużyny narodowe, następnie mistrzostwa kraju i puchary, a następnie ligi. Ale przede wszystkim naszym priorytetem będzie ochrona zdrowia naszych graczy.

Bez wątpienia ta sytuacja spowoduje trudności dla nas wszystkich. Epidemia koronawirusa jest niespotykanym wyzwaniem dla Polski i naszej Federacji. Prosimy o cierpliwość i współpracę, starając się podążać trudną ścieżką. Szczerze mówiąc, jest to prawdziwa okazja dla wszystkich klubów do wspólnych działań i zademonstrowania ducha gry zespołowej w  poszukiwaniu rozsądnych rozwiązań. Jako zarząd możemy również wspierać każdy klub, który potrzebuje formalnego wsparcia (oficjalne pisma, spotkania osobiste z urzędem, itp.) podczas każdej reorganizacji wydarzeń, które wynikną z tej decyzji. 
W międzyczasie zachęcamy wszystkich do korzystania ze zdrowego rozsądku i przestrzegania zaleceń ekspertów ds. bezpieczeństwa i higieny: często myj ręce, unikaj dotykania twarzy, utrzymuj dystans od każdego, kto kaszle lub kicha, i poddaj się kwarantannie, jeśli zaczniesz odczuwać złe samopoczucie (z wyjątkiem wizyty u lekarza).

Życzymy wszystkim dużo zdrowia. Zarząd PZBaII