Warszawski Uczniowski Klub Baseballowy

Pięciu prezesów od Palanta do Baseballu

12 mar 2014 - 19:37:57 przez rafalbednarczyk@yahoo.com

Od soboty 8.03.2014 w Polskim Związku Baseballu i Softballu panuje bezkrólewie. Obecny prezes - Michał Kaczmarek, wybrany w maju ubiegłe roku na trzecią kadencje, złożył rezygnację.

Jak do tej pory, przez 54 lata istnienia związku (Piłki Palantowej oraz Baseballu i Softballu) do dzisiaj mieliśmy 5 prezesów, w tym jednego honorowego. Przedstawię po krótce najważniejsze wydarzenia w czasie poszczególnych kadencji widzianych oczami każdego z nich.

Brunon Przeliorz 11.01.1960 - 18.12.1982

Pierwszy Historyczny prezes związku baseballowego urodził się dnia 26 września 1912 r. w Żorach. Był Ślązakiem z dziada pradziada. Społecznik w swoim ojczystym mieście. Jego największą pasją, której poświęcił cale swoje życie był sport. Współtworzył pierwsze "przepisy gry w Piłkę Palantową" i pierwsze lokalne rozgrywki w tej dyscyplinie sportu. Wprowadził Polski baseball i softball w struktury europejskie. Przez cały okres jego urzędowania grano przede wszystkim w palanta i dzięki kontaktom z Czechosłowacją - w softball.

Największe zasługi:

W 1957 roku w Rybniku, powstał w Polski Związek Piłki Palantowej. W tym samym roku zorganizowano pierwsze oficjalne mistrzostwa. Pierwszym Mistrzem Polski został zespół K.S. „Silesia” Rybnik.

11 stycznia 1960 roku następuje przyjęcie „Polskiego Związku Piłki Palantowej i Baseballu” do Federacji Europejskiej, jako ósmego Związku w Europie. Pierwszym prezesem został Brunon Przeliorz.

18 lutego 1978 na zebraniu sprawozdawczo wyborczym ustalono nazwę "Polski Związek Baseballu i Softballu" z siedzibą w Rybniku. Prezesem ponownie został wybrany Brunon Przeliorz.

14 marca 1980 na kongresie w Paryżu, PZBall zostaje włączony do Europejskiej Federacji Softballu jako 12. związek.

Brunon Przeliorz piastuje swój urząd aż do śmierci 18.12.1982 roku. Dla uczczenia pamięci organizowano co roku softballowy, a później międzynarodowy baseballowy turniej nazwany jego imieniem. 

Na sesji rady jego rodzinnego miasta 29.08.2013 ustalono, że patronem boiska baseballowego Gepardów z Żor będzie Brunon Przeliorz.

Ryszard Niebisz 27.02.1983 - 11.03.1984

Najkrócej urzędujący prezes PZBall. Udało mu się przejść do historii nie tylko ze względu na roczną kadencje. Za jego rządów zorganizowano pierwsze szkolenia baseballowe z trenerami Holenderskimi. Kilkakrotnie w tym czasie, przebywała w Polsce drużyna Foresters Heilo - z którą to mecze z czerwca 1983 uznaje się jako pierwsze rozgrywki baseballowe w naszym kraju. Niebisz sam zrzekł się swojej funkcji ze względu na objęcie stanowiska kierownika sportu i turystyki w Katowicach w Urzędzie Wojewódzkim.

Jan Liszka 11.03.1984 - 29.05.2005

Trzeci przezes sprawował swoje rządy przez 11 lat. Pochodził z Rybnika. W czasie kiedy obiął stery wystartowały baseballowe rozgrywki ligowe (1984) i to pod jego rządami wiele rzeczy zaczelo się dziać po raz pierwszy. W 1988 powstają pierwsze Drużyny Małej Ligi. W 1990 Stal Kutno wystąpiła w Pucharze CEB w Paryżu. W tym samym roku wystawiono po raz pierwszy Reprezentacje w Mistrzostwach Europy seniorów w Parmie i Juniorów w Antwerpii oraz rozegrano Pierwszy Puchar Polski w Baseballu. 1992 Pierwsze mistrzostwa Polski Młodzików i Kadetów w Kamieniu oraz występ Reprezentacji Europy Młodzików w Passage d´Agen i Tuluzie we Francji. Jednym zdaniem - związek zaczął działać pełną parą realizując cele statutowe organizacji rozgrywek baseballowych we wszystkich kategoriach wiekowych.

1987 Stanley Frank Musial - prezes honorowy

Urodzony w Donorze w Pensylwanii. Zawodowy baseballista pochodzenia Polskiego z korzeniami sięgającymi okolic Przemyśla. Wielokrotny darczyńca sprzętu. Kilkakrotnie przebywał w Polsce. Ostatnio w 2000 roku w Kutnie na uroczystości nazwania boiska baseballowego jego imieniem. Zmarł w 2013.

Michał Kaczmarek 29.05.2005 - 8.03.2014

Podtrzymał wszystkie rozgrywki baseballowe rozpoczęte przez swojego poprzednika. Za jego kadencji wystartowała Polska Liga Softballu Kobiet. W minioną sobotę zrezygnował ze stanowiska.

Jaki wpływ na kształt baseballowo softballowych rozgrywek miał sam prezes, a ile poszczególne kluby które na przełomie lat 90 powstawały jak grzyby po deszczu - odpowiedzcie sobie sami. Na pewno Przeliorz przygotował grunt pod dzisiejsze rozgrywki. Pytanie brzmi tylko gdzie byłby Polski baseball i softball, gdyby zaczęto grać w niego kiedy wchodziliśmy do Federacji Europejskiej 54. lata temu... Ile udalo się do tej pory osiągnąć mimo wielu przeciwności, ale i przy głębokim zaangażowaniu drużyn, które rokrocznie występują w rozgrywkach, organizują turnieje, szkolą młodzież... Jedno jest pewne, przy obecnej ilości boisk, kadr szkoleniowych, ilości zawodników, zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców nie ma co marzyć o masowości, popularyzacji i podnoszeniu poziomu rozgrywek. Kimkolwiek będzie nowy prezes PZBall na pewno będzie miał wiele do zrobienia. Kto nim zostanie ? Dowiemy się 25 maja 2014.

* na zdjęciu od góry z lewej Brunon Przeliorz, Ryszard Niebisz. U dołu od lewej Stan Musial, Jan Liszka, Michał Kaczmarek.

Small_1964903_600626246679417_2022101658_n