Warszawski Uczniowski Klub Baseballowy

Z Bydgoszczy przez Arizonę po Finał MP 2013!

04 paź 2013 - 21:03:40 przez rafalbednarczyk@yahoo.com

Tegoroczni finaliści Mistrzostw Polski w Baseballu Centaury Warszawa i Dęby Osielsko mimo iż wystąpią na przeciw siebie po raz pierwszy w najważniejszej fazie rozgrywek, to w przeszłości oba kluby łączyły się by odnosić wspólne triumfy.

Wszystko zaczeło się w 1997 roku kiedy to młody wtedy klub WUKB Centaury założony w 1992 r i o dwa lata młodszy - Dęby z Osielska wystąpił wspólnie na Mistrzostwach Polski Małej Ligi w kategorii 13-latków. Turniej w 1997 rozgrywany był w Bygdoszczy i Osielsku. Pierwszy wspólny występ, pierwszy medal, srebro. Rok póżniej połączony zespół Dębów i Centaurów zdobył złoty medal Mistrzostw Polski w Kategorii Kadetów w Małej Lidze Baseballowej. Jako Mistrz Polski ML w tym samym roku, Warszawa-Osielko wywalczyła trzecie miejsce na ME w Belgii. W 1999 Mistrzostwo Polski Kadetów w Brzegu, Srebro po pamiętnym meczu w finale z Belgią (również w Brzegu w Mistrzostwach Europy) i brąz w Kategorii Big League.

Rok 2000 to największy sukces połączonych drużyn. Mistrzostwo Polski w kategorii Big League. Mistrzostwo Europy w Ramstein i ósme miejsce na świecie w World Series w Tucson w Arizonie. Na Mistrzostwach świata z obecnego składu obu ekip grają do tej pory Paweł Jasiakiewicz, Paweł Decowski z Osielska. Rafał Kaliński, Grzegorz Paskudzki, Rafał Bednarczyk, Piotr Paskudzki który pojechał jako trener, bo był wtedy za młody na grę oraz ówczesny trener Krzysztof Jurek. W World Series przegralismy wszystkie spotkania. Z Kanadą, Guamem i Portoryko, ale byliśmy pierwszą drużyną z Polski w tej kategorii wiekowej (16-18). 2001 to 24-godzinna podróż kuszetką do Kijowa i srebro w Big Lidze. Turniej na Ukrainie był ostatnimi miedzynarodowymi rozgrywkami połączonych drużyn. Raz jeszcze wystąpiliśmy wspólnie w Pucharze Polski pod batutą Marka Gierasimowicza. Działy się wtedy cuda, bo chłopakom z Osielska pozwolono na udział z nami w pucharze ale mogli grać wszędzie z wyjątkiem pozycji miotacza...?!

Jutro pierwsze spotkanie XXIII Finału Polskiej Ligi Baseballu seniorów w 29. roku od powstania ligi w naszym kraju. Kto okaże się lepszy i wygra pierwsze spotkanie? Centaury czy Osielsko, które kiedyś wspólnie swiętowały sukcesy w Małej Lidze, dowiemy się już jutro w Kutnie. Początek pierwszego meczu o 13:00. Zapraszamy do kibicowania !!!

* zdjęcie Big League World Series Tucson, Arizona 2000

Small_1379682_521825101226199_73607067_n