Warszawski Uczniowski Klub Baseballowy

Baseball i Softball walczą o miejsce w programie Igrzysk Olimpijskich

23 kwi 2013 - 14:38:40 przez oskar.wroblewski@gmail.com

Nowo utworzona organizacja światowego baseballu i softballu (WBSC - World Baseball Softball Confederation) będzie starać się o powrót do programu Olimpiady w 2020 roku. We wrześniu, Międzynarodowy Komitet Olimijski wybierze jeden sport, który zostanie dołączony do programu Igrzysk w 2020 roku.

O miejsce w programie konkuruje również siedem innych sportów - wushu, squash, karate, wakeboarding, wspinaczka, sporty na rolkach oraz wrestling. Międzynarodowy Komitet Olimpijski przegłosował wyrzucenie wrestlingu z listy podstawowych sportów, zmuszając ten sport do ubiegania się o miejsce w przebudowanym programie wraz z siedmioma innymi kandydatami.

"To historyczny dzień" - powiedział Riccardo Fraccari, prezes Międzynarodowej Federacji Baseballu (IBAF - International Baseball Federation) oraz członek zarządu nowopowstałej WBSC. - "Wprowadziliśmy nowy poziom światowej jedności i determinacji w misji powrotu do sportów olimijskich. 65 milionów zawodników baseballu i softballu na całym świecie mają teraz jedną, wspólną federacje, do której przynależą."

Baseball i softball straciły miejsce w programie Igrzysk w 2005 roku i po raz ostatni pojawiły się na Olimpiadzie w Pekinie (trzy lata później). Poprzez połączenie w jednej organizacji mają nadzieję na powrót jako jeden sport, zwiększając w ten sposób swoje szanse.

Przynależność do sportów olimpijskich gwarantuje miliony euro na rozwój sportu z funduszu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, sponsorów oraz stacji telewizyjnych, podczas gdy nieobecność w programie ogranicza dostęp do poznania sportu.

"To jest w największym interesie sportowców, stawianie dobra zawodników i przyszłości sportu na pierwszym miejscu, oraz inspirowanie młodych zawodników, aby walczyć o najwyższe miejsce na podium o jakie zawodnik może aspirować - podium Olimpijskie" - powiedział Fraccari. 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wybierze jeden sport który zostanie dołączony do Olimpiady w 2020 roku na posiedzeniu we wrześniu, ale wcześniej, baseball i softball będą musiały znaleźć się na finałowej liście w maju. Zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego spotka się w St. Petersburgu, aby uzgodnić, które z siedmiu sportów zostaną poddane głosowaniu w Buenos Aires, gdzie zostanie również wybrane miasto-gospodarz Olimpiady 2020.

"Baseball-softball to sport, który może uprawiać każdy, gdziekolwiek" powiedział szef Międzynarodowej Federacji Softballu oraz członek zarządu WBSC - Don Porter. "Nie ma barier do uczestniczenia w grze. Jeżeli posiadasz pałkę i piłkę możesz grać, niezależnie od wieku, płci, przynależności społecznej, kulturalnej czy ekonomicznej."

Oryginalny tekst w jezyku angielskim na stronie reuters.com.