Warszawski Uczniowski Klub Baseballowy

Szafiarka - czyli w co i za ile na boisku

06 kwi 2015 - 11:42:03 przez rafalbednarczyk@yahoo.com

Zajrzeliśmy do softballowo-baseballowych szaf i toreb, żeby zobaczyć w co ubrani są nasi zawodnicy oraz dzieciaki rozpoczynające przygodę z tym sportem. Wrzucamy na warsztat koszty uprawiania piłki palantowej.

Drugi dzień świąt wielkanocnych to dla jednych dzień nowych postanowień. Jedni biorą sobie za cel wyrzucić bożonarodzeniową choinkę inni kalkulują co jeszcze kupić przed rozpoczynającym się za dwa tygodnie sezonem.

Podstawowe wyposażenie każdego zawodnika to trykot i spodenki. O ile baseballisci ekstraligowi mają obowiązek posiadania dwóch kompletów strojów to w przypadku softballistek ‪#‎Maffashion‬ za wielkiego wyboru nie ma - tylko jeden zestaw. Cena koszulki i spodenek zawierają się w okolicach 150 pln za komplet. Jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach a nimi są w tym wypadku dodatki. U chłopców występuje obowiązkowa chroniąca przed słońcem baseballówka. Każdy musi mieć taką samą albo dostanie upomnienie od sędziego. Full cap'ów new ery nie ma żadna krajowa drużyna wiec podstawowa mycka z logo kosztuje 50 pln. W softballu występuje daszek ale nie jest wymagany. Koszt 15 pln. Nawet jak ktoś chce sobie fundnąć oryginalny, adidasa z trzema paskami to też więcej nie zapłaci bo nie jest to produkt zbyt powszechny w naszym kraju. Modna obecnie softballowa kokardka we włosach - 10 pln. Rękawica do łapania piłki - najdroższy element wyposażenia zawodnika - cena od 100 do 300 pln ale są i takie po około 1 tyś. pln - dostosowane do rozmiaru dłoni i pokolorowane wedle życzenia. Dalej getry, długie skarpetki pod kolana - 20 pln. Pasek 35 pln. Buciki baseballowe w granicach 160 - 250 pln. Oczywiście są i takie które można sobie spersonalizować na polskiej stronie odzieżowego giganta. Za przyjemność pomalowania "spajków" ( cleats - buty do baseballu/softballu ) w barwy drużynowe czy pod kolor oczu, jak Nike Lunar Vaput Trout trzeba zabulić aż 840 pln. Nikogo w Polsce w nich nie widziałem. Lady Gaga też nie była w nich na rozdaniu nagród MTV, wiec tylko Mike Trout z amerykańskiej zawodowej ligi baseballowej MLB musi w nich grać. Rękawiczki, żeby w żadnym wypadku nie nabawić się bąbelków na dłoniach podczas odbijania - 50 pln. Jak ktoś się poci musi mieć frotki na przed ramionach 25 pln. Ochraniacz na klejnoty + "cipogniotki" ( lajkrowe spodenki ) - 65 pln. Podkład, czyli koszulka pod koszulkę meczową - 85 pln. Piłka baseballowa to koszt 20 pln. Softballowa 25 pln.

Podsumowując: ubranie zawodnika do wystawienia na boisko w Polskiej Lidze Softballu kobiet czy Ekstralidze baseballu kosztuje ponad 600 pln.

Nie samym przyodziewkiem baseballista czy softballistka żyje. Kask ochronny do odbijania - 100 pln. Torba na sprzęt sportowy żeby to wszystko spakować na mecz ( reklamówka z biedronki nie zawsze się ładnie komponuje i wszystko zmieści ) - 170 pln. Pałka w przypadku baseballu - drewniana lub kompozytowa ceny od 140 do 400 pln, przynajmniej te którymi gra sie u nas. W przypadku softballu ceny kształtują się podobnie ale za dobrą pałkę softbllaową trzeba zapłacić minimum 600 pln. W baseballu pałka wytrzymuje niekiedy jedno uderzenie na treningu ale tradycja jest ważniejsza niż koszty jej produkcji czy wytrzymałość. Przy czym kuzynki baseballu odbijają pałkami aluminiowymi które są trwalsze i starczają praktycznie na kilka sezonów ale i tu i tu używane są przez cała drużynę a nie tylko jedną zawodniczkę czy zawodnika. To samo dotyczy kasków. Wiec w tym przypadku koszty się rozkładają.

Podsumowując: ekwipunek potrzebny do gry, przy podziale kosztów na sprzęt wspólny to 400 pln. Jak chcesz mieć wszystko swoje wydatek zwiększa sie do 1000 pln.

Rozpoczynając przygodę z baseballem czy softballem wystarczy zwykły strój sportowy. Koszulka za 10 pln, spodenki za 20 pln. Trampki za 30 pln i rękawica za 100 pln a pałka za 150 pln. Dlaczego aluminiowa ? W Polsce jeszcze źle kojarzona ale służy wyłącznie go grania a nie do ... innych celów. Taki sprzęt jest po prostu bezpieczniejszy ze wględu na to, że nie złamie się podczas odbicia. Piłki na początek wystrczą tenisowe za 5 pln. I mamy stworzonego baseballistę czy softballistkę za 350 pln. Czy to dużo czy mało możecie to ocenić sami porównując z innymi dyscyplinami sportu. Zaczynając zabawę w sport z piłką i pałką na początek wystarczą chęci bo wszystkie kluby dysponują podstawowym sprzętem do treningu.

*Ceny zaczerpnięte z najlepszego Polskiego sklepu sportowego - www.baseballoutlet.pl