Warszawski Uczniowski Klub Baseballowy

Historia baseballu i softballu w Brzegu

12 lip 2014 - 15:08:57 przez rafalbednarczyk@yahoo.com

Zmiany ustrojowe w naszym kraju, które nastąpiły w 1989 roku były szansą na rozwój w różnych dziedzinach, również w sporcie. Pojawiła się okazja, by w Polsce rozwinęły się dyscypliny mało tutaj popularne, a jedną z nich był baseball.

Baseball był w Polsce wprawdzie mało popularny, a nawet nielubiany, ale za to za oceanem – w Ameryce, był i jest do dnia dzisiejszego jedną z najbardziej kochanych dyscyplin sportowych. Znalazło się więc kilka osób, które postanowiły spróbować rozpropagować baseball w Polsce. W 1990 roku, po wizycie w naszym kraju prezydenta USA Georga Busha seniora, nawiązano kontakt, który umożliwił postawienie pierwszych kroków tej dyscypliny. Początkowo w tej sprawie porozumiała się wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego, skąd do Brzegu, a konkretnie do Szkoły Podstawowej nr 6, pomysł ten przywiózł Józef Konstanciuk. To właśnie Józef Kontanciuk, Piotr Rajtar oraz dyrektor szkoły – Jadwiga Furman podjęli wyzwanie stworzenia w Brzegu silnego ośrodka baseballowego, który byłby doskonałą promocją miasta i szkoły nie tylko w kraju, ale i w Europie. Jak się później okazało ich praca, a także wielu innych osób, zakończyła się sukcesem. 

W ciągu wakacji Andrzej Olszewski przetłumaczył przepisy gry w baseball. Trenerem został Piotr Rajtar, który wcześniej zajmował się głównie siatkówką, a baseballa nauczył się oglądając kasety wideo. Nauczył się tej dyscypliny na tyle dobrze, że już po kilku latach mógł się cieszyć z pierwszych sukcesów swojej drużyny. Na przestrzeni 15 lat istnienia baseballa i softballa w Brzegu, zespoły z naszego miasta zdobywały niezliczoną ilość tytułów Mistrza Polski, zarówno w Małych Ligach (Little League), jak i w zawodach federacyjnych. Zdobywając złote medale w Little League zespoły wywalczały prawo reprezentowania Polski na Mistrzostwach Europy, a Mistrzostwo Europy oznaczało z kolei reprezentowanie kontynentu na Mistrzostwach Świata. 

Pierwszy medal na Mistrzostwach Europy zespół Piotra Rajtara zdobył 1994 roku we Florencji, a trzy lata później, podczas zawodów rozgrywanych w Brzegu było już złoto. Mistrzostwo Europy zapewniło brzeżanom start w Mistrzostwach Świata, które w 1997 roku odbyły się w Japonii. W tym samym roku, w innej kategorii wiekowej brzescy baseballiści zdobyli brązowy medal Mistrzostw Europy w Kutnie. Uprawianie tej dyscypliny dawało więc nie tylko możliwość czerpania radości z samej gry, ale także było i wciąż jest szansą na odwiedzenie wielu dalekich zakątków świata, jak Japonia, czy Stany Zjednoczone. 

Do wyróżniających się zawodników baseballa należeli: Andrzej Kędra, Marcin Pawluk, Łukasz Zieliński, Jakub Głąb, Tomasz Polak, Krzysztof Kubik, Michał Szymczakiewicz, Marcin Mórawski, Łukasz Kuźdub, Maciej Świnicki, Artur Cybulski i wielu innych. Gracze ci stanowili trzon zespołu, który w 1993 roku zadebiutował w II lidze seniorów. Zawodnicy Młodzieżowego Klubu Baseballowego Brzeg byli wówczas jeszcze uczniami Szkoły Podstawowej nr 6. W 1995 roku MKB Brzeg awansował do I ligi i zadebiutował w niej rok później. W 1999 roku Piotra Rajtara na stanowisku trenera zastąpił Dariusz Żak, a w 2002 roku zespół prowadził Łukasz Kuźdub. Był to jednak ostatni sezon brzeskich baseballistów w I lidze, którzy z powodów finansowych musieli się wycofać z rozgrywek. W I lidze MKB dwukrotnie zajmował czwarte miejsce (2000 i 2001). 

Oprócz wspomnianych trenerów szkoleniem baseballistów i softballistek zajmowali się Zenon Konstańciuk, Zbigniew Makowiecki, Krzysztof Herok, Piotr Romanowicz, Jacek Krzciuk, Łukasz Zieliński, Beata Budzowska i inni nauczyciele „szóstki”, wielu z nich do tej pory prowadzi zajęcia z baseballa i softballa. 

Z biegiem lat baseball w naszym mieście obniżał loty, a coraz głośniej było o softballu. Dziewczęta treningi rozpoczęły rok po chłopcach i również dość szybko zaczęły dominować w kraju. W 1996 roku zespół Krzysztofa Heroka zdobył Mistrzostwo Europy i zapewnił sobie wyjazd na Mistrzostwa Świata do USA, następne trzy tytuły Mistrza Europy były dziełem zespołów prowadzonych przez Jacka Krzciuka, który święcił triumfy w 1998, 1999 i 2005 roku, w tym roku wygrywał także ze swoimi dziewczętami Piotr Romanowicz. Przed kilkoma tygodniami zespół Jacka Krzciuka odniósł duży sukces wygrywając pierwszy mecz w historii polskiego softballa na Mistrzostwach Świata w USA. Oprócz tych pięciu tytułów Mistrzyń Europy brzeskie softballistki zdobywały też cztery razy srebrne medale i trzy razy brązowe, nie wspominając tu, podobnie jak w przypadku chłopców, o wielu tytułach Mistrza Polski. 

Do wyróżniających się zawodniczek softballa można zaliczyć Magdalenę Pniewską, Ewelinę Piszczek, Martę Stojanowską oraz cały obecny zespół kadetek „Szóstki”. 

W chwili obecnej brzeskie softballistki na zawodach reprezentują barwy Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi oraz dwóch klubów MKS „Szóstka” oraz Softball Klubu. 

 

KANDYDACI W PLEBISCYCIE 60-LECIA POWOJENNEJ HISTORII SPORTU BRZESKIEGO 

 

ZAWODNIK 

ANDRZEJ KĘDRA Czołowy zawodnik zespołu, który zdobywał Mistrzostwo Europy Little League w 1997 roku, a później jeden z najlepszych graczy pierwszoligowego MKS Brzeg, obecnie występuje w I lidze w Warszawie. 

 

TRENER 

PIOTR RAJTAR Jeden z twórców baseballa w Brzegu, jako trener zdobył trzy medale Mistrzostw Europy Little League: złoto w 1997, i dwa razy brąz – 1994 i 1997. Pierwszy trener pierwszoligowego MKS Brzeg. 

 

qiero

 

* foto. Plakat z Mistrzostw Polski Małej Ligi Baseballowej rozgrywanych w Brzegu 29-31.05.1999. Moje pierwsze mistrzostwa po pięciu tygodniach mojej gry w baseball

Small_10434000_664015300340511_3203300394569760326_n