Warszawski Uczniowski Klub Baseballowy

Bijak z Wolumenu za 1500 - czyli początki baseballu w Warszawie.

26 sty 2014 - 22:34:31 przez rafalbednarczyk@yahoo.com

14 kwietnia 1986 pod egidą redakcji „Sztandaru Młodych” zorganizowano na Stegnach pokazowy turniej gry w baseball. Wystąpiły drużyny Stali Kutno, Sigmy Ołomuniec oraz pracownicy Ambasady Japonii.

Turniej ten spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Okazało się, że w Warszawie też są entuzjaści tego sportu. Otóż w nowym sezonie ligowym, który rozpoczyna się w kwietniu, wystartuje nowy zespół. Z przyjemnością możemy poinformować, że zaledwie pół roku po imprezie na Stegnach, w stolicy powstała drużyna baseballowa pod patronatem AZS Warszawa. Jak do tego doszło? Skąd zainteresowanie tym sportem? – O tym mówi nam jeden z założycieli zespołu, a zarazem czołowy zawodnik Jacek Nowakowski.

Przez ostatnie 3 lata graliśmy na tzw. dzikim boisku przy Elektrociepłowni Żerań. Ale zacznijmy od początku. Baseballem zainteresował nas mój starszy brat Witold, który w 1978 roku przebywał w Japonii. Przywiózł też stamtąd pierwszą rękawice do gry.

Po pewny czasie zorganizowaliśmy drugą rękawice i piłki. Pierwszą pałkę czyli „bijak” kupiliśmy na Wolumenie, wówczas za 1500zł. Z początku trenowaliśmy zwykłe rzuty na rękawice. Graliśmy na leśnych polach, łąkach i parkach. Rosło tez zainteresowanie kolegów z Osiedla, którzy przyłączyli się do nas, by poznawać tajniki gry. Wszelkimi sposobami sprowadzaliśmy sprzęt z zagranicy. Ostatni komplet piłki, rękawice i „bijak” kupiliśmy w komisie za 26tyś zł. Później odbywaliśmy treningi na trawniku przy Torwarze a następnie wylądowaliśmy na Żeraniu. Była to typowa „dzika” drużyna. Mecze rozgrywaliśmy pomiędzy sobą.

Po kwietniowym warszawskim pokazie, oraz przy widocznym wzroście zainteresowania tym sportem w Polsce, postanowiliśmy przystąpić do Polskiego Związku Baseballu i Softballu. Warunkiem było znalezienie opiekuna i patrona. Po usilnych staraniach znaleźliśmy opiekę AZS Warszawa. Ekipa z Warszawy była więc dopiero drugą drużyną baseballową wraz ze Stalą Kutno, spoza regionu Śląska.

 

* na zdjęciu „Dzika” drużyna z Bródna którą wziął pod swoje skrzydła AZS Warszawa.

Small_1619122_579181305490578_873314638_n