Warszawski Uczniowski Klub Baseballowy

Różnice pomiędzy baseballem, a softballem

10 kwi 2012 - 23:28:15 przez oskar.wroblewski@gmail.com

Baseball i softball są sportami w wielu aspektach bardzo podobnymi do siebie, ale posiadają kilka głównych różnic. Trzeba znać te różnice jeśli się chce aktywnie spróbować swoich sił w softballu, a do tej pory miało się styczność tylko z baseballem, i vice versa. Oto lista najbardziej znaczących różnic:

  • Strefa narzutu: W baseballu, na boiskach budowane jest specjalne wzniesienie zwane górką miotacza, z którego wykonywany jest narzut. Nie dzieje się tak w przypadku softballu, gdzie miotacz wykonuje narzut stojąc na tym samym poziomie co pałkarz. Kolejną różnicą związaną z narzutem jest sam mechanizm tej aktywności: w baseball piłka wyrzucana jest poprzez ruch ręki z góry w dół (głównie - czasami miotacze prowadzą rękę w poziomie), natomiast w softballu poprzez ruch ręki z dołu do góry.
  • Odległość od miejsca narzutu do bazy domowej: Gra w softball kładzie większy nacisk na narzucanie, ponieważ narzuty odbywają się z odległości mniejszej niż w baseballu. W młodzieżowych kategoriach narzut w softballu odbywa się z odległości ok 10 m, później z odległości ok 12 m.
  • Odległości między bazami: Odległości w softballu są nieco mniejsze, niż w baseballu. Jeżeli miotacze rzucają z 10 m odległości między bazami wynoszą niecałe 17 m, gdy miotacze narzucają z 12 m ogległości są nieco zwiększane - do lekko ponad 18 m. Mniejsze odległości między bazami zmienijszają wewnętrzne pole obrony (infield), co wpływa grę obronną.
  • Rozmiar boiska: Wielkość zapola może się zmieniać. Najbardziej powszechna odległość od bazy domowej do ogrodzenia zapola to ok 45 m dla młodszych dzieci i ok 65-75 m dla starszych zawodników softballu.
  • Wielkość piłki: Przepisowa piłka do softballu jest większa niż oficjalna piłka do baseballu. Piłka softballowa mierzy ok 0.3 m obwodu i waży ok 0.2 kg; piłka baseballowa ma ok 0.2 m obwodu i waży ok. 0.14 kg.
  • Czasami przez dzieci używane są nieco mniejsze i miększe piłki do softballu, ponieważ małe jeszcze ręce zawodników mogą nie być w stanie chwycić piłki do rzutu.

  • Pałki: Na poziomie dziecięcym pałki do baseballu i softballu mogą być stosowane wymiennie. Na wyższym poziomie zawodnicy mogą używać różnych pałek dostosowanych do softballu - zrobionych z różnych materiałów takich jak grafit, węgiel, kevlar czy aluminium. Wiele lig softballowych posiada specjalną listę pałek dopuszczonych do rozgrywek przez daną organizację.