Warszawski Uczniowski Klub Baseballowy

Jak trzymać piłkę baseballową?

18 maj 2011 - 13:57:45 przez oskar.wroblewski@gmail.com

Jest to jedna z najistotniejszych podstaw gry w baseball. Niezależnie od pozycji w obronie (z wyjątkiem miotacza) zawsze należy łapać piłkę w chwyt za cztery szwy (four-seam grip).

Z wyjątkiem miotacza, zadaniem każdego zawodnika obrony jest rzucenie piłki, której trajektoria lotu jest prosta i pewna. Uzyskać to można poprzez odpowiednią rotację piłki rzuconej w uchwycie cztero-szwowym.

Łapanie (chwytanie) piłki innaczej powoduje, że piłka potrafi skręcać lub opadać w sposób niekontrolowany przez osobę rzucającą. Może to prowadzić do tego, że wykonując wszystkie pozostałe elementy rzutu poprawnie, końcowy efekt może nie zostać osiągnięty.

Trzeba zwracać uwagę i być konsekwentny w szukaniu chwytu za każdym razem wykonując rzut - w czasie meczu czy treningu, rozgrzewki czy gry. Sposobem na ćwiczenie poprawnego ustawienia dłoni na szwach jest podrzucanie piłki w powietrze siedząc chociażby przed telewizorem i szybkie ustawianie chwytu po jej złapaniu. Docelowo powinno stać się to odruchem, aby nie zaprzątało głowy w czasie meczu.

Small_4seamfastball