Warszawski Uczniowski Klub Baseballowy

Historia baseballu i softballu w Brzegu

Zmiany ustrojowe w naszym kraju, które nastąpiły w 1989 roku były szansą na rozwój w różnych dziedzinach, również w sporcie. Pojawiła się okazja, by w Polsce rozwinęły się dyscypliny mało tutaj popularne, a jedną z nich był baseball.

 

Bijak z Wolumenu za 1500 - czyli początki baseballu w Warszawie.

14 kwietnia 1986 pod egidą redakcji „Sztandaru Młodych” zorganizowano na Stegnach pokazowy turniej gry w baseball. Wystąpiły drużyny Stali Kutno, Sigmy Ołomuniec oraz pracownicy Ambasady Japonii.

 

O Polskiej Lidze Softballu Kobiet w latach osiemdziesiątych - Krystyna Hebda

Poproszono mnie abym napisała coś o Softballu z czasów jak sama trenowałam..Długo się zastanawiałam co tu napisać... To już było tak dawno temu....

 

Różnice pomiędzy baseballem, a softballem

Baseball i softball są sportami w wielu aspektach bardzo podobnymi do siebie, ale posiadają kilka głównych różnic. Trzeba znać te różnice jeśli się chce aktywnie spróbować swoich sił w softballu, a do tej pory miało się styczność tylko z baseballem, i vice versa. Oto lista najbardziej znaczących różnic:

 

Jak wyautować pałkarza w baseballu?

Baseball jest grą autów (outs) - trzy strajki (strikes) i jesteś aut; trzy auty i twoja drużyna kończy zdobywanie punktów w tej zmianie. Pałkarze w baseballu mogą zostać wyautowani na różne sposoby. Oto sytuacje, w których możesz zostać wyautowany wchodząc do gry.

 

Jak trzymać piłkę baseballową?

Jest to jedna z najistotniejszych podstaw gry w baseball. Niezależnie od pozycji w obronie (z wyjątkiem miotacza) zawsze należy łapać piłkę w chwyt za cztery szwy (four-seam grip).

 

Aby grać dobrze, graj z pasją.

Na naszej stronie będziemy umieszczać artykuły zawierające wskazówki jak z powodzeniem grać w baseball. Większość z nich będzie doskonale znana starszym graczom i trenerom, jednak mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć bazę, która stanowić będzie solidne podstawy dla nowych adeptów baseballu. Chcemy, aby artykuły były proste i łatwo przystępne dla każdego. Życzymy miłej lektury.